Stealthing – Usunięcie prezerwatywy bez zgody”: Dlaczego usunięcie prezerwatywy bez zgody to poważna sprawa

31 paź 2022
minut
czytania
Stealthing – Usunięcie prezerwatywy bez zgody”: Dlaczego usunięcie prezerwatywy bez zgody to poważna sprawa

Usunięcie prezerwatywy bez zgody ma miejsce, gdy jedna osoba potajemnie i celowo zdejmuje prezerwatywę podczas stosunku, podczas gdy jej partner wyraził zgodę tylko na seks chroniony prezerwatywą.. Ofiary takiej sytuacji są narażone na potencjalną ciążę i choroby przenoszone drogą płciową, o czym nie wiedzą, jedynie dla zwiększonej przyjemności lub dreszczyku emocji partnera. W krajach takich jak Kanada i Niemcy usunięcie prezerwatywy bez zgody jest prawnie karalne i jest uważane za formę napaści seksualnej, podobnie jak gwałt.

W 2016 roku niemieckie prawo dotyczące przestępstw seksualnych zostało zmienione kładąc większy nacisk na zgodę. Od tamtej pory w pierwszej w kraju sprawie dotyczącej usunięcia prezerwatywy bez zgody 36-letni policjant został uznany winnym napaści seksualnej przez miejscowy sąd w Berlinie. Ofiara „wyraźnie zażądała”, aby mężczyzna używał prezerwatywy podczas stosunku i nie wyraziła zgody na seks bez zabezpieczenia. Dopiero po wytrysku mężczyzny ofiara zdała sobie sprawę, że nie ma on na sobie prezerwatywy. Pozwany został ukarany grzywną w wysokości 3000 euro oraz 96 euro za badanie medyczne ofiary; otrzymał również wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Pojęcie Stealthing nie jest nowe, ale termin określający tę praktykę został zdefiniowany w 2014 roku przez społeczność gejowską. Tak czy inaczej, nadal jest to poważna sprawa i forma wykorzystywania seksualnego. W związkach nastolatków temat prezerwatywy jest często przemilczany przez partnerów płci męskiej – częściowo z powodu braku wiedzy, jak przeprowadzać rozmowy na ten temat, poczucia obowiązku i obawy przed reakcją partnera. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby mężczyźni, orientacji zarówno homo- jak i heteroseksualnej, byli uczeni, że noszenie prezerwatywy jest korzystne również dla nich.

Ostatnie badania przeprowadzone w USA wykazały, że „10% młodych mężczyzn niemających problemów z alkoholem zgłosiło, że od 14 roku życia dopuszczało się zdjęcia prezerwatywy bez zgody. Mężczyźni, którzy dopuszczali się takich zachowań, zgłaszali wyższy odsetek diagnoz z powodu chorób przenoszonych drogą płciową i partnerek z nieplanowanymi ciążami niż mężczyźni, którzy nie podjęli decyzji o usunięciu prezerwatywy bez zgody. 1 W innym badaniu przeprowadzonym niedawno wśród młodych dorosłych kobiet „12% zgłosiło, że doświadczyło usunięcia prezerwatywy bez zgody przez partnera płci męskiej, podczas gdy żadna z uczestniczek nie zgłosiła, że sama brała udział w zdjęciu prezerwatywy bez zgody”.1

Chociaż w większości przypadków stealthing jest praktykowany przez mężczyzn, należy również zauważyć, że kobiety mogą również dopuszczać się zachowania polegającego na usunięcia lub uszkodzeniu prezerwatywy bez zgody partnera.

Co więc zrobić, jeśli jesteś ofiarą stealthingu?

Wiele ofiar zgłasza poczucie zdrady i naruszenia zaufania – a co najważniejsze, nigdy nie jest to wina ofiary. W 2018 r. mężczyzna został uznany za winnego napaści seksualnej w pierwszym wyroku skazującym w Niemczech za stealthing; ale w sąsiedniej Szwajcarii sąd najwyższy nie zgodził się – uzasadniając, że nie jest to procedura nielegalna.

Działania prawne, które może podjąć ofiara, są więc zależne od kraju, w którym ofiara się znajduje. Jeśli chcesz wnieść oskarżenie, udaj się na pobliski posterunek policji, gdzie będą mogli zebrać dowody rzeczowe. Nawet jeśli nie możesz postawić zarzutów, nadal możesz wnieść sprawę cywilną. Tak czy inaczej, musimy wziąć sprawy w swoje ręce, poddając się badaniom, usuwając szkodliwe relacje z naszego życia, praktykując otwartą komunikację i zawsze stawiając granice. Często konsekwencje dla zdrowia psychicznego są największe, w takim przypadku – staraj się nie wycofywać. Poproś o radę przyjaciela, szukaj pomocy na gorącej linii telefonicznej dla ofiar gwałtu lub skonsultuj się z psychiatrą.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, padł ofiarą stealthingu i nie wiesz, gdzie się zwrócić, skontaktuj się z centrum informacyjnym ds. przemocy seksualnej lub gorącą linią ds. napaści na tle seksualnym w swoim kraju.

Intymne rozmowy SKYN® Condoms, Lubricants and Massagers

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i ofertami.
Odbierz 15% zniżki na pierwsze zamówienie!

-->