Dlaczego po seksie odczuwam smutek?

27 paź 2022
minut
czytania
Dlaczego po seksie odczuwam smutek?

Porozmawiajmy o smutku po stosunku seksualnym

Niesamowite orgazmy i euforyczny seks mogą przyczynić się do naszego dobrego samopoczucia, dzięki uwolnieniu dopaminy i zwiększeniu ilości serotoniny. Jednak to, co przybiera na sile, musi też ulec osłabieniu, więc co z subtelnym uczuciem smutku, które może pojawić się po seksie lub masturbacji? Smutek po stosunku seksualnym (ang. PCT), zwany też dysforią postkoitalną (ang. PCD) – w odniesieniu do tego zjawiska istnieją udokumentowane dowody sugerujące, że jest ono znane już od czasów Imperium Rzymskiego. A jednak jest to temat, który zdaje się pozostawać niezauważony w kontekście seksu.

Według Gail Saltz, dr nauk medycznych, profesor nadzwyczajnej psychiatrii w NY Presbyterian Hospital Weill-Cornell School of Medicine, objawy PCT mogą obejmować szereg odczuć od smutku po złość. Uczucie to może być przelotne lub trwać przez kilka godzin i może wystąpić niezależnie od tego, czy wystąpił orgazm, czy też nie. Badanie z roku 2020 wykazało, że PCT może wystąpić zarówno po seksie za zgodą, jak i po masturbacji. Wcześniejsze badanie wykazało, że 46% badanych studentek doświadczyło PCT przynajmniej raz od czasu podjęcia aktywności seksualnej (w tym samozaspokajania)..

Jak PCT wpływa na niektórych z nas? Eksperci z dziedziny seksu wyodrębnili kilka powodów

Hormony
Seks i masturbacja to w zasadzie burza hormonów na wielkiej imprezie. Zaraz po seksie u osoby z orgazmem pochwowym uwalniany jest hormon prolaktyna, aby pomóc ciału się uspokoić. Uważa się, że przyczynia się to do uczucia pustki po orgazmie.

Więcej pieszczot po seksie

Pogawędka w łóżku po zbliżeniu to miły moment, by podzielić się swoimi odczuciami, niezależnie od tego, czy sytuacja dotyczy przyjaciół, czy związku monogamicznego, ponieważ może ona zwiększyć intymność emocjonalną tego, co właśnie się wydarzyło. Jeżeli po seksie zabraknie czułości, to zrozumiałe, że ktoś może poczuć się samotny lub być na to uwrażliwiony.

Kiepski seks

Zdarza się. Podryw odbiegał od oczekiwań lub noc z partnerem lub partnerką okazała się klapą. To zrozumiałe, że możesz odczuwać niezadowolenie lub smutek z tego powodu.

Mężczyźni także mogą odczuwać PCT

Badania wykazują, że mężczyźni także mogą odczuwać PCT: 41% badanych mężczyzn przyznało, że odczuwało PCT przynajmniej raz w życiu. Interesujące jest to, że badanie wykazało również, że mężczyźni doświadczają PCT z gniewem lub frustracją, w porównaniu do kobiet, które opisują to uczucie bardziej jako melancholię.

I choć nie możesz kontrolować biologii i tego, jak wpływa ona na twoje ciało, pomocna jest wiedza o tym, co się dzieje. Jeśli zdarzyło ci się doświadczać PCT, wiedz, że problem ten nie dotyczy wyłącznie ciebie. Jeśli zauważysz, że PCT występuje u Ciebie regularnie, profesjonalne doradztwo może być warte rozważenia. Jeśli znasz kogoś, kto doświadcza PCT, okaż mu czułość i bądź pomocnym ramieniem, na którym może się oprzeć.

Intymne rozmowy SKYN® Condoms, Lubricants and Massagers

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i ofertami.
Odbierz 15% zniżki na pierwsze zamówienie!

-->