Karty na stół: Swobodna rozmowa na temat chorób przenoszonych drogą płciową

27 paź 2022
minut
czytania
Karty na stół: Swobodna rozmowa na temat chorób przenoszonych drogą płciową

Jeśli jesteś żywą, oddychającą pełną piersią osobą, seks jest ważną częścią twojego życia. Kiedy go nie uprawiamy – czytamy o nim, oglądamy go, wymieniamy erotyczne treści lub rozmawiamy o nim otwarcie, to jest to fajna sprawa. Wyjątek od tego zdrowego, otwartego dialogu? Choroby przenoszone drogą płciową często mogą wynikać z kontaktów seksualnych, nawet tych bezpiecznych.

Piętno towarzyszące tym rozmowom jest w wielu przypadkach gorsze niż same choroby przenoszone drogą płciową, pozostawiając u dotkniętych nimi osób poczucie wstydu i osamotnienia. ​Biorąc pod uwagę, że ostatnie dane WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) pokazują ponad 1 milion nowych przypadków chorób przenoszonych drogą płciową występujących na całym świecie każdego dnia – tak, każdego dnia – prawdopodobnie już czas, aby zacząć zwyczajnie rozmawiać o chorobach przenoszonych drogą płciową. Przestańmy się wstydzić.

Wniosek

jeśli jesteś osobą z aktywnym życiem seksualnym, nawet jeśli stosujesz ochronę, możesz się zarazić. Seks penetracyjny to tylko jeden ze sposobów ich rozprzestrzeniania – drogą przenoszenia jest seks oralny, kontakt skóry ze skóry, a nawet pocałunki. Najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową to chlamydia, rzeżączka, rzęsistek, kiła i opryszczka narządów płciowych. A niektóre, np. chlamydia i opryszczka, często mają „ukryte” objawy lub nie mają ich wcale. Biorąc pod uwagę, jak powszechne są choroby przenoszone drogą płciową na świecie – mówimy o miliardach ludzi – powinniśmy sprawić, by rozmowa o nich była pozbawiona stygmatyzacji i swobodna. Nie ma chyba osoby, która wstydziłaby się mówić innym, że się przeziębiła. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową jest całkowicie uleczalnych. Te, które nie są, można mieć pod kontrolą. Postarajmy się, aby rozmowy o chorobach przenoszonych drogą płciową i innych kwestiach związanych ze zdrowiem seksualnym były czymś naturalnym, a nie dziwacznym czy też osądzającym

Może to zająć trochę czasu. Ale przyzwolenie na to, aby rozmowa o chorobach przenoszonych drogą płciową była tak swobodna, jak rozmowa o tym, co jadasz na obiad, jest drogą w dobrym kierunku. Wszyscy będziemy od tego zdrowsi, zarówno w kontekście zdrowia psychicznego, jak i seksualnego. ALBO psychicznie i fizycznie.

Intymne rozmowy SKYN® Condoms, Lubricants and Massagers

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i ofertami.
Odbierz 15% zniżki na pierwsze zamówienie!

-->